top of page

Pravdy a mýty, aneb jak je to doopravdy s multifokály.

Multifokály (správně progresivní brýlové čočky) vyvolávají v zákaznících spoustu otázek, někdy i pochybností. Pokusíme se Vám alespoň v kostce poskytnout nejdůležitější fakta.

Na multifokály se nedá „zvyknout“. Známého z nich bolí hlava, vidí rozmazaně, případně nevidí vůbec. Nelze v nich řídit, sportovat.

 

Toto se stává poměrně často. Viníkem ovšem nejsou multifokály. Stává se, že Vám prostě nedokážou multifokály správně vyměřit, ani vybrat odpovídajíci typ. Měření typu „dívejte se do světýlka“ nebo dokonce pravítkem, v obou případech trvající pár sekund, je naprosto nedostačující. Dojde k posunutí centračního středu skel, a výsledkem jsou výše uvedené potíže. Pravděpodobnost, že budete vidět špatně nebo vůbec, je takřka stoprocentní. Ke správnému vyměření se používají speciální přístroje vyvinuté přímo renomovanými výrobci multifokálních skel. V tomto případě lze vyměřit nejen správnou pozici skel na očích, ale výrobce má k dispozici i údaje o vzdálenosti skla od očí, náklonu a prohnutí obruby. Tak lze při výrobě skel dosáhnout individálního zpracování skel pro konkrétního zákazníka a konkrétní obruby. Důležité také je, že takový přístroj dokáže určit který typ multifokálů je vhodný právě pro Vás. Záleží na tom, kolik máte dioptrií, jaký rozdíl je mezi korekcí na dálku a na blízko, zda máte cylindry, obě oči stejné. Kupovat určitý typ multifokálů jen proto, že je v „úžasné slevě“, znamená totéž, jako si koupit o 5 čísel menší boty, jen proto, že jsou zlevněné. Levné možná budou, ale chodit se v nich nedá. Při dodržení všech uvedených kriterií můžete multifokály používat bez jakéhokoliv omezení.

Multifokály jsou drahé.

Otázkou je, co je to drahé. Vezmete-li v úvahu, že Vám jedny multifokální brýle nahradí brýle na dálku, na blízko a ještě jedny na pracovní vzdálenost (počítač), tak se náklady na pořízení brýlí srovnají. Nehledě na neskutečný komfort vidět opět s jedněmi brýlemi na všechny vzdálenosti. Skla jsou vyráběna vždy na zakázku, a nikdo nedokáže prodávat levněji než jsou náklady. Pokud narazíte na absurdně výhodnou nabídku (typicky u prodejních řetězců), vyplatí se stejná skla poptat i jinde. Možná zjistíte, že leckde Vám nabídnou ta samá skla levněji. V každém případě musíte dostat ke každému konkrétnímu typu značkových skel od výrobce tzv. certifikát kde je přesně uveden typ skel, Vaše dioptrie a výrobní číslo.

Zajímá vás více informací? Nenalezli jste, co hledáte? Neváhejte se na nás s Vašimi dotazy obrátit e-mailem, telefonicky anebo přijďte přímo do naší ordinace. Rádi Vám poskytneme další informace na toto téma.

bottom of page